„Nonszensz, szó sem lehet róla!” – Szijjártó egyre keményebben fogalmaz Ukrajna EU-csatlakozása kapcsán

2025. március 24. 16:33

A külügyminiszter az EU „óriási nyomásáról” is beszélt.

2025. március 24. 16:33

Az Európai Unió erős nyomást fejt ki annak érdekében, hogy Ukrajna előbb lehessen a közösség tagja, mint a Nyugat-Balkán országai, azonban erről szó sem lehet – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

A minisztérium MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető az északmacedón kollégájával, Timcso Mutszunszkival közösen tartott sajtótájékoztatóján sérelmezte, hogy az EU „óriási nyomást fejt ki annak érdekében”, hogy Ukrajnát előbb felvehesse tagjai sorába, mint a Nyugat-Balkán országait. 

Szeretném világossá tenni, hogy minderről szó sem lehet” 

– szögezte le. Két okot említett, szavai szerint az egyik, hogy míg a nyugat-balkáni államok csatlakozása előnyös lenne a közösség számára, az ukrán tagság gazdaságilag és biztonsági szempontból is tönkreverné a közösség működését. A másik pedig az – mint mondta -, hogy senki nem gondolhatja azt, hogy ma Ukrajna jobb állapotban lenne, mint bármelyik nyugat-balkáni ország.

„Ez egyszerűen nonszensz, és ha a nyugat-balkáni országok jobb állapotban vannak, akkor nem értjük, hogy miért is kellene nekik várni. Úgyhogy a magyar emberek majd egy véleménynyilvánító szavazással el fogják mondani a véleményüket ebben a kérdésben” – tudatta.

Ezt követően úgy vélekedett, hogy Észak-Macedónia esete jól mutatja az Európai Unió által alkalmazott kettős mércét, mivel bár az ország már húsz éve tagjelölt, egyes kormányok folyamatosan akadályozzák az integrációs folyamat előrehaladását.

(MTI)

Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berendel
2025. március 24. 20:10 Szerkesztve
Azér kezdődhettek meg a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával, mer a magyar kormányfő megszavazta azután, hogy a nemzeti konzultáció elutasította. Megkérdőjelezve ezáltal a nemzeti konzultáció értelmét. Sajnálom, ha a fidesz keménymagnak nem tetszik ezen események felemlegetése, de hát mégiscsak ez történt. Félő, hogy most a induló népszavazásnak is ez lesz a sorsa.
Csigorin
2025. március 24. 18:31
a megegyezes ugy nez ki, hogy: - a fold Oroszorszagnak - a nyersanyagok az USAnak - a szamla Europanak - "dicsoseg" Ukrajnanak
elfújta az ellenszél
2025. március 24. 17:50
Ukrajna GDP/fő értéke az önállóság elnyerésekor ugyanannyi volt, mint Oroszországé. Ezt sikerült fokozatosan levinni az orosz érték egyharmadára már a háború előtt, azóta pedig csk romlott a tényleges helyzet (a külföldi segélyeket is beleszámolják a GDP-be, ami csalóka számot eredményez). Amúgy a nyersanyagban szegény belorusz GDP is lényegesen jobb mint Ukrajnáé. Ezt a giga csődtömeget akarják most ránk lőcsölni, minden racionalitást nélkülözve nyílt hatalmi kényszerrel.
auditorium
2025. március 24. 17:40
Szinház az egész világ. A politika is. A közvélemény szerinti legsikeresebb politikusok éppen szinészek voltak és most is azok. Egy szerepet kell eljátszani, tanácsadóik, protokoll embereik vannak erre. Ukrajna EU-tagságát megigérte Ursula, de nem mondta mikor ? Majd, egyszer. Erre a többi 26 tagország is rábólint. Egyébként már felosztották a nyugati cégek, melyik mit fog helyreállitani Ukrajnában a közösen felvett milliárdokkal. Németo. 5OO milliárd eurót vesz fel, amit a Bundestag-Bundesrat megszavazott, ezt majd érdeke szerint beosztja, a többi országnak marad a 35O milliárd euró, már aki fel akarja venni a hitelt, amit kb. 1O éven belül vissza is kell fizetni. A volt KEB (BCE) elnöke Dr- i nagyon javasolja ezt a megoldást, úgymond Európa megmentéséért. (Mondani mindent lehet, tenni már nem avagy tenni lehet, de nem kell mondani.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!